2007.12.09. 13:01
Politikai iránytű
A Political Compass arra a - minden jel szerint igaznak bizonyuló - tézisre épít, mely szerint egy ember politikai irányultsága sokkal jobban definiálható két dimenzióban, mint egyben. Azok számára, akik ezzel a dimenzió-izével hadilábon állnak, magyarázatul csak annyit: a hagyományos, politikai bal-jobb felosztás az elmúlt években-évtizedekben egyre röhejesebbé vált; a napokban beszélgettem például egy faszival, aki fennen hangoztatta (saját állítása szerinti) kőkemény konzervatív státuszát, majd a tesztet elvégezve rá kellett döbbennie arra, hogy kábé annyira jobboldali, mint Fidel Castro.
Szóval a teszt abból áll, hogy (hat témakörben) 62 állítást olvashatsz, majd egy négyfokozatú skálán be kell jelölnöd, mennyire értesz egyet magával az állítással: nagyon, simán, nem, nagyon nem.
Ahogy a többfokozatú anális vibrátort használók mondanák: a többi a gép dolga; el fog helyezni egy koordináta-rendszerben, amelynek vízszintes tengelyén a gazdasági, a függőlegesen a szociális értékekhez való viszonyulást ábrázolják.
Érdekességképpen összehasonlíthatod magad híres emberekkel, legalábbis értékválasztás szempontjából.
Itt politikusok nevei olvashatóak, a Dalai Lámától Merkelen és a pápán keresztül Bushig.
Itt az igaz politikusi nagyágyúk (na jó, Friedman ilyen szempontból kakukktojás), ha nem lenne világos, ki kivel van és merre hány óra.
És itt pedig (hogy a művészetek zászlóvívői se érezzék kisemmizve magukat) zeneszerzők elhelyezkedése látható a spalettán (mert mint tudjuk, annak a szónak, hogy "paletta" nincs semmi értelme).
Azt azért jó látni, hogy Wagner és Bartók a két végletet jelentik.
Persze nem valószínű, hogy mondjuk Puccini vagy Mozart vette volna a fáradságot és ráklikkelt volna a PC honlapjára, de a véleményüket nagyjából ismerni, vagy legalábbis valószínűsíteni lehet, és jó hatásfokkal megtippelhető, mit válaszoltak volna egyik-másik kérdésre.
Szerintem nagyon ott van; érdemes kipróbálnotok, még akkor is, ha nem politológusnak tanultok, hanem inszeminátornak vagy tömegoszlatónak. Aki pedig nagyon szeretné megcsinálni, de nem beszéli Cathy Barry és Hannah Harper nyelvét, jelentkezzen a kommentekben, mert Csuri lefordította a tesztkérdéseket és elküldjük mélben. Ily módon magad elé teszed és a teszten végig tudsz menni, a diagramot pedig magyarul is meg lehet nézni.
Jó szórakozást. Számoljatok be élményeitekről és az eredményekről, mert csak így tudjuk tájékoztatni a Nagy Testvért.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Thaddeus Griffin · http://osztgyunamigyun.blog.hu 2007.12.09. 16:41:55
Kiváncsi vagyok, engem hová helyezne el, mert magam sem boldogulok önmagam kategorizációjával:)
Egyébként ez a bal-jobb dichotómia tényleg vicc, amellett, hogy teljesen értelmetlen:) A képeket elnézve, ami tetszik, hogy nagyon aktuális(lásd Gordon Brown példáját)